anon.lt
Kaip išsaugoti anonimiškumą interneteKas yra VPN ir kodėl jis naudingas
Kas yra VPN – kas tai – dažnai girdimas klausimas. VPN – yra trijų žodžių trumpinys, angliškai reiškia Virtual Private Network, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų Virtualus Privatus Tinklas (VPT). Trumpai ir paprastai tariant, tai priemonė padėsianti jums užtikrinti jūsų anonimiškumą internete - siunčiantis torentus, žiūrint filmus online ar paprasčiausiai naršant internete. Pačioje pradžioje buvo naudotas tik korporacijose, kurios privalėjo užtikrinti saugų ryšį tarp nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų ir korporacijos serverių. Virtualus privatus tinklas leidžia kompiuterius ar serverius, esančius toli vienas nuo kito, kad ir skirtinguose kontinentuose, sujungti į vieną tinklą, ir finale atrodo, kad jie visi yra toje pačioje patalpoje. Laikui bėgant, atsirado VPN paslaugų tiekėjai, kurie suteikia galimybę naudotis VPN ir paprastiems vartotojams, kuriems rūpi jų pačių saugumas, arba tam, kad neprieinami (pavyzdžiui blokuojami jūsų ryšio operatoriaus, arba blokuoti pagal jūsų geo-lokaciją) tinklapiai taptų prieinamais.
KAIP VEIKIA VPN
Suprantu, kad iš ankstesnio VPN apibrėžimo nelabai buvo galima susidaryti bendro vaizdo apie VPN ir kas tai yra. Įsivaizduokit dabartinę situaciją nesinaudojant VPN paslauga: naršyklėje įvedate adresą: manosvetaine.com ir spaudžiate ENTER. Šis srautas pirmiausiai keliaus per jūsų interneto tiekėją, o tik tada bus nukreipiamas į minėtą svetainę. Atsidarius šiam tinklapiui, prisijungiate su savo vartotojo vardu ir slaptažodžiu ir vėl spaudžiate ENTER. Šie duomenys atvirai matomu tektu išsiunčiami per jūsų interneto tiekėją, o iš ten nukreipiami į manosvetaine.com svetainę. Geriausiu atveju, jūsų tiekėjas mato, kokioje svetainėje lankotės ir kokie jūsų prisijungimo duomenys. Blogiausiu atveju, jei į šią svetainę jungiatės naudojant viešą WiFi, tuomet ką tik galėjote atiduoti savo asmeninius duomenis hakeriams, todėl, kad prisijungimo duomenys buvo nusiųsti atviru ir nešifruotu tekstu.
Naudojant VPN viskas atrodytų šiek tiek kitaip: srautas jūsų kompiuteryje būtų užšifruotas (prisijungimo duomenys ir slaptažodis būtų pakeisti į užkoduotus žmogui nesuskaitomus simbolius), tik tada jie būtų siunčiami per jūsų interneto tiekėją, tačiau po to srautas keliautų ne tiesiai į manosvetaine.com, bet į patikimą, saugų ir specialiai sukonfigūruotą VPN serverį, o tik iš ten keliautų į galutinį tikslą. Tokiu būdu, jūsų interneto tiekėjas matytų tik tai, kad jūsų srautas visada keliauja į VPN serverį, ir svarbiausia, kad iš jūsų kompiuterio duomenys neišeitų atviru tekstu, jie būtų užkoduoti ir taptų visiškai nematomi.
Aukščiau esančiu paveiksliuku norėta pavaizduoti kaip veikia VPN. Naudojantis VPN paslauga, sukuriamas VPN tunelis tarp jūsų įrenginio ir interneto. Per šį tunelį eina jūsų internetinis srautas, kurio negali matyti nei hakeriai ("hacker"), nei jūsų interneto tiekėjas ("ISP"), nei valstybinės institucijos, nei jūsų kompanijos tinklo administratoriai (jeigu naudojatės internetu darbo metu).
VPN TELEFONE
Nesvarbu koks telefonas - svarbu, kad būtų išmanusis telefonas - Android ar iOS (Apple), visi palaiko VPN. Žemiau pateikiu vaizdus iš savojo iPhone telefono, kuriame veikia NordVPN tiekėjo programėlė.
Pirma nuotrauka parodo, kaip gražiai užsikrauna programėlė :) Antrame vaizde matosi Europos žemėlapis ir pažymėtos VPN serverių lokacijos. Pažymėta tik Europa, kadangi viename telefono ekrano vaizde negalėjau sutalpinti viso pasaulio žemėlapio. Galima pasirinkti bet kurį serverį ir prisijungti. Sekančiame ekrano vaizde matosi keletas šalių, kuriuose yra NordVPN serveriai. Paskutiniame vaizde matome, kad pasirinkau Suomiją ir ten prisijungiau. Mano IP adresas pasikeitė, todėl dabar, kai naršau internete, mano interneto tiekėjas mato, kad mano srautas eina kažkur į Suomiją, nors aš ištikrųjų esu atsidaręs Linkomaniją ir siunčiuosi torentus :)
KODĖL VPN NAUDINGAS
Kažin ar egzistuoja tokių šiuolaikiškų žmonių, kurie nemėgsta interneto teikiamų galimybių? Turbūt tokių žmonių vienetai. Kiekvienas iš mūsų internetą naudojame darbui, apsipirkinėjimui, reikiamos informacijos paieškai, naujienų skaitymui, el. pašto ar facebook tikrinimui, susiskambinimui su šeima ar draugais, žaidimams ir dar daug kam. Internetas jau seniai tapo must-have dalyku, be kurio daugiau neįsivaizduojame savo gyvenimo.
Nors internetas ir daro gyvenimą lengvesniu, tačiau toli gražu jis nėra toks jau nekaltas kaip gali atrodyti. Keletas atvejų, kur VPN jums taps nepakeičiamu:
- Internetu galima lengvai pasisavinti jūsų asmeninę informaciją – pats svarbiausias turbūt būtų jūsų slaptažodis prisijungimui prie įvairių jūsų mėgstamų svetainių ar programų. Jei jūsų prisijungimo duomenys siunčiami internetu atviru tekstu neužšifruoti, tokius siunčiamus duomenis galima lengvai pagauti skrendant oru, jeigu jūs naudojatės viešu WiFi kurnors kavinėje, oro uoste, autobuse, traukinyje ar bet kur kitur, kur yra viešai prieinamas WiFi ryšys. Tai gali padaryti netgi jūsų kaimynas, sukurdamas viešai prieinamą tinklą ir pavadindamas jį NEMOKAMAS WiFi arba NEMOKAMAS INTERNETAS. Naudodami VPN galėsite jungtis prie bet kokio viešai prieinamo WiFi.
- Patys to nesuprasdami, galite būti ir reklamos aukomis. Tarkim, naudojatės viešu WiFi (nors gali būti ir ne viešai prieinamu) – tarkim oro uosto WiFi, kuris prisijungimui reikalauja įvesti slaptažodį. Prisijungę mes naršome internete, naudojamės įvairiomis programomis ir t.t. Dabar įsivaizduokite situaciją, kad jūsų internetinis srautas yra registruojamas, analizuojamas ir parduodamas trečioms šalims reklamai. Po kiek laiko, sulaukiame skambučio su įvairiais pasiūlymais pirkti vieną ar kitą paslaugą arba prekę. VPN, veikdamas kaip tarpinė stotelė tarp jūsų ir internetinių puslapių ar programų, jus nuo to apsaugos, kadangi visas jūsų siunčiamas srautas eis per VPN serverį, tad reklaminiams tinklams jūsų galutinis srautas tampa nematomas.
- Yra daug tinklapių, kurie yra blokuojami pagal jūsų geo-lokaciją. Tarkim, ta pati Linkomanija nėra prieinama iš Lietuvos. Tam, kad į ją būtų galima įeiti, reikia atlikti tam tikrus pakeitimus kompiuterio nustatymuose. Gausu ir kitokios cenzūros internete. Dažnas atvejis, kad įvairūs tinklapiai yra blokuojami net pačių interneto tiekėjų. O mes juk už laisvą internetą!
- Jūsų darbovietė draudžia lankytis tam tikruose portaluose? Pavyzdžiui, blokuojama prieiga prie YouTube, arba prie facebook – virtualus privatus tinklas jums ateina į pagalbą. Šiuo atveju, VPN pasitarnaus dar ir tuo, kad jūsų darbovietė nematys, kuriuose puslapiuose lankotės, ar kokias programas naudojate.
- Torentai ir nemokami filmai online. Ne paslaptis, kad daug žmonių pasaulyje (ypač Lietuvoje) naudojasi tokiais portalais kaip Linkomanija, kurių pagalba mes galime parsisiųsti ir žiūrėti filmus nemokamai. Ar žinojot, kad siunčiantis filmus su BitTorrent klientinėmis programomis jūsų IP adresas iškart tampa viešai matomas besisiunčiančių žmonių sąraše? Vieną dieną galite sulaukti policijos skambučio ir užsitraukti nemenką baudą už šį nekaltą filmo parsisiuntimą. Naudojantis VPN paslaugomis to galima išvengti.
- Pagal jūsų lokaciją internetinėje erdvėje galite matyti skirtingas kainas perkant įvairias prekes ar paslaugas. Pavyzdžiui, perkant internetu iš JAV gali būti rodomos vienokios kainos, perkant iš Vokietijos arba Lietuvos – kitokios. Naudojant VPN ryšį, galime pasirinkti, kurioje šalyje esantį VPN serverį norime naudoti, tokiu būdu apgausime lankomą svetainę, kuri dabar manys, jog mes apsilankėme iš JAV, tad matysime visai kitas kainas.
Būtų galima dar vardinti ir vardinti daug kitų situacijų, tačiau norint maksimaliai pakelti savo saugumo lygį ir turėti visišką laisvę internete, užtenka žinoti, jog reikia naudotis patikimomis VPN paslaugomis.
KOKĮ VPN TIEKĖJĄ PASIRINKTI?
Patys populiariausi VPN tiekėjai vienareikšmiškai yra Surfshark ir NordVPN. Visame pasaulyje populiariausią VPN tiekėją - NordVPN - vysto lietuvių kompanija Tesonet. Galbūt todėl jis toks ir populiarus Lietuvoje. Remiantis naujausia anon.lt lankomumo statistika, Surfshark taip pat labai populiarus Lietuvoje ir dažniausiai pasirenkamas tiekėjas. Man teko bandyti keletą VPN tiekėjų (iki šiol naudoju du - NordVPN ir Surfshark), galiu drąsiai teigti, kad abu produktai yra stabilūs ir patikimi. Abiejų tiekėjų apžvalgas galite rasti čia:
NordVPN apžvalga + demo
Surfshark VPN apžvalga + demo
NEMOKAMI VPN VS MOKAMI VPN
Gali kilti paprastas klausimas: kodėl aš turiu mokėti pinigus už paslaugą, kai yra nemokamų alternatyvų? Viskas kas nemokama – irgi ne retai turi savo kainą. Galim pasigilinti į tai. Ar jūs norėtumėt būti tokio altruisto vietoje ir suteikti milijonams žmonių privatumą ir saugumą internete už ačiū? Norai gali būti kilnūs, bet jums tai labai brangiai kainuotų, nes:
- Jums tektų nuomoti itin galingus serverius, kad būtų galima suteikti VPN paslaugą milijonams žmonių.
- Duomenų kiekis, kuris būtų generuojamas jūsų vartotojų būtų milžiniškas, už kurį taip pat reiktų pakloti didelius pinigus.
Būtent dėl šių priežasčių abejotinai žvelgčiau į tuos VPN paslaugų tiekėjus, kurie deklaruoja, jog jie duoda jums nemokamą VPN paslaugą. Na taip, viskas čia gerai, gaunate nemokamą VPN... Bet yra vienas BET. Jie neduoda jums to nemokamai vien iš geros dūšios, jie susigeneruoja pajamas už parduodama jūsų srautą reklamos tinklams ir netik. Tada koks tikslas naudotis nemokamais VPN? Jūs ne tik, kad negaunate jokios naudos, bet jūs kenkiate sau pakliūdami į velniai žino kokius reklamos tinklus, maža to, iš to dar pelnosi nemokamų VPN paslaugų tiekėjai.
Sėkmės!
Įvertinimas 9.2
Populiarus Lietuvoje
Premium kokybė
Užblokuoja reklamas
Atblokuoja filmux
Atblokuoja filmai.in
Neriboti įrenginiai vienu metu
Kaina €2.19/mėn.
Įvertinimas 9.7
Aukštos klasės kokybė
Užblokuoja reklamas
Populiarus Lietuvoje
Atblokuoja filmux
Atblokuoja filmai.in
6 įrenginiai vienu metu
Kaina €3.59/mėn.
Įvertinimas 9.0
Populiariausias užsienio lietuvių tarpe
Leidžia žiūrėti lietuvišką TV iš užsienio nemokamai
Užblokuoja reklamas
Atblokuoja filmai.in, filmux
7 įrenginiai vienu metu
Kaina €2.19/mėn.
Dažnai užduodami klausimai
Čia pateikiami atsakymai į jūsų dažniausiai užduodamus klausimus
Nesigilinant į detalumus apie VPN, galite įsivaizduoti VPN kaip paprastą programą kompiuteryje, arba programėlę jūsų bet kuriame mobiliame įrenginyje, kurią įjungus, pasikeičia jūsų įrenginio IP adresas. Tokiu būdu jūs paslepiate savo tikrą IP adresą nuo viso interneto, tokiu būdu išliekate internete visiškai anonimiški.
Pavyzdys: jeigu jūs gyvenate Vilniuje, jūsų IP adresas bus lietuviškas, matomas net jūsų miestas. Įsijungus VPN programą, galite pasirinkti bet kurią šalį (beveik bet kurią) pasaulyje, kurios IP adreso pageidaujate, tuomet jūsų IP adresas bus pakeistas į pasirinktos šalies IP adresą. Jūsų tikra lokacija bus paslėpta.
Lietuvos valdžia yra išdavusi nurodymus interneto tiekėjams blokuoti keletą populiarių interneto svetainių, pavyzdžiui: Filmux, Filmai.in, Linkomaniją, Torrent.lt, ir dar daug kitų.
Esmė ta, kad pagal valdžios nurodymus, šios svetainės yra blokuojamos tiems, kurie į tas svetaines bando ateiti su lietuviškais IP adresais. Laimei, yra VPN, kurie jums leidžia pasikeisti IP adresą į bet kurios kitos šalies IP adresą. Tokiu būdu, interneto tiekėjams nebeįmanoma blokuoti jūsų prieigos prie minėtų svetainių.
Galite pagalvoti, kad jeigu valdžia draudžia lankytis tam tikrose svetainėse, tai VPN naudojimasis tam, kad apeiti šiuos draudimus, yra taip pat nelegalus. Galiu jus nuraminti - VPN naudojimas yra visiškai legalus dalykas. Visų pirma, VPN suteikia jums saugumą ir anonimiškumą internete, kaip tai gali būti nelegalu?
VPN tiekėjai, pavyzdžiui: Surfshark, NordVPN, ar CyberGhost - tai didelės korporacijos, tai negi jos veiks nelegaliai ir teiks VPN paslaugas dešimtims milijonų naudotojų visame pasaulyje?
Galiausiai, neradau nei vieno Lietuvos Respublikos įstatymo, kuris reglamentuotų VPN naudojimą kaip neteisėtą veiksmą internete.
Galima atblokuoti svetaines ir nemokamai, tik po tų savarankiškų bandymų jas atblokuoti, keičiant DNS adresus savo kompiuteriuose, pažeisite sisteminius failus, po ko garantuotai ieškosite kompiuterių meistro, kad perrašytų Windows operacinę sistemą, nes išvis nebeatidaro nei vieno tinklapio. O Windows perrašymas šiais laikais kainuos brangiai, jau nekalbant apie reikiamų programų suinstaliavimą ir kompiuterio paruošimą darbui.
anon.lt tinklapyje galite rasti instrukcijas, kaip pakeisti DNS adresus, bet anon.lt neatsako už jūsų kompiuteriui padarytą žalą, kurią jūs patys ir pasidarysit. Beje, tas būdas įmanomas tik kompiuteriuose - nei planšetiniuose, nei telefonuose to padaryti negalėsit.
Ne. anon.lt kuria turinį, kuris parodo kaip, legaliais būdais, išsaugoti anonimiškumą ir gauti visišką laisvę internete, kai tampa įmanoma prieiti prie bet kurio tinklapio visame internete, ne tik Lietuvoje.
anon.lt tiki, kad internetas turi būti 100% laisvas ir negali būti ribojamas valdžios. Žmonės turi turėti galimybę pasirinkti - kur internete lankytis, ką žiūrėti, ką siųstis, ir t.t.
Taip, savo asmeniniuose telefonuose ar kompiuteriuose galima. Į darbinius kompiuterius, pavyzdžiui laptopus, dažniausiai negalėsite instaliuoti jokių papildomų programų. Jeigu darbe naudojatės savo įrenginiais prisijungę prie darbinio WiFi, tai visa informacija apie tai, kokiuose tinklapiuose lankotės - prieinama jūsų darbdaviui. Jeigu nenorit, kad jūsų darbdavys matytų ką veikiate internete darbo metu ir į kokius tinklapius einate - naudokit VPN.
Čia galimi trys variantai:
- Surfshark - jeigu gyvenate Lietuvoje ir norite pigaus ir kokybiško VPN, tai Surfshark kaip tik jums. Jis pigiausias, bet kokybė tai premium. Jokio strigimo ar kažko panašaus. Atblokuoja visus įmanomus tinklapius, įskaitant ir filmai.in, filmux, linkomaniją, ir visus kitus.
- NordVPN - tai tikrai aukštos klasės VPN tiekėjas, šiek tiek brangesnis negu Surfshark. Turintis daugiau funkcijų, galbūt todėl ir brangesnis. Manyčiau prestižo reikalas, tai jeigu galit mokėti euru-kitu daugiau, rinkčiausi šitą VPN tiekėją.
- CyberGhost - jeigu gyvenate užsienyje, tai CyberGhost turėtų būti jūsų pasirinkimas, todėl, kad tai yra lygiai toks pat aukštos kokybės VPN tiekėjas, kaip ir anksčiau minėti tiekėjai, bet nei vienas iš ankstesnių tiekėjų šiuo metu nesiūlo lietuviškų IP adresų. Tad jei gyvenate užsienyje ir norit žiūrėti lietuvišką televiziją iš užsienio nemokamai - rinkitės tik CyberGhost VPN.
Netik galima, bet ir rekomenduojama. Dažnas atvejis, kada žmogus nusiperka VPN ir tada pasidalina su kitais žmonėmis. Tai gali būti šeimos nariai, giminės ar draugai.
Mano atveju, dalinuosi VPN prisijungimais su savo žmona, ji naudoja VPN savo telefone ir laptope. Beto, pas mus namuose visuose įrenginiuose yra pajungti VPN - stalinis kompiuteris (macOS), 4 laptopai (macOS, Windows 10 ir Ubuntu Linux sistemos), 2 telefonai (iOS ir Android) ir planšetinis (iOS).
Skirtingi VPN tiekėjai leidžia vienu metu pajungti skirtingą įrenginių skaičių. Pavyzdžiui:
- Surfshark - leidžia pajungti NERIBOTĄ SKAIČIŲ įrenginių
- NordVPN - leidžia pajungti iki 6 įrenginių
- CyberGhost - leidžia pajungti iki 7 įrenginių