anon.lt

Atblokuokite ir žiūrėkite filmus nemokamai, pasinaudoję NordVPN (65% nuolaida + 3 mėn.)
Paskutinį VPN įsigijo prieš: ~1 val.

vpn


Ką pasirinkti - HTTPS ar VPN. Kokie skirtumai?

2024-01-04 6 min.
Ką pasirinkti - HTTPS ar VPN. Kokie skirtumai?

HTTPS ir VPN daugumai žmonių yra nežinomi žodžiai. Šie du įrankiai turi panašumų, todėl nenuostabu, kad žmonės gali juos šiek tiek painioti. Abi technologijos susijusios su jūsų duomenų apsauga ir privatumu – jos abi šifruoja jūsų duomenis, kas ir užtikrina jūsų privatumą. Vienas iš skirtumų yra tas, kad už HTTPS jūs nesate atsakingi, atsakingas tas, kieno tinklapį lankote ar kieno programą naudojate. Visi saugių svetainių savininkai turėtų užtikrinti savo lankytojų saugumą įdiegdami HTTPS savo svetainėse. Kas yra VPN ir kodėl VPN naudingas aprašiau ankstesniuose straipsniuose, tad šis straipsnis apie HTTPS.

Šio straipsnio paskirtis yra paprastiems interneto vartotojams suteikti fundamentalią informaciją apie tai, kaip galime save apsaugoti ir į ką atkreipti dėmesį naršant internete. Perskaitę šį straipsnį sugebėsite atpažinti svetainę, kuri šifruoja jūsų veiksmus toje svetainėje, kuri ne. Taip pat suprasite, kaip atpažinti, kad, pavyzdžiui, Luminor arba SwedBank bankų svetainės tikrai priklauso tikrosioms kompanijoms, o ne hakerių sukurtoms svetainėms su panašiais internetiniais vardais, tokiais kaip luminorbankas.lt arba sweadbank.lt arba facebook.lt. Svetainių dizainas gali atrodyti labai įtikinamai (identiškai), tačiau šiais laikais turite būti itin atidūs kokiose svetainėse lankotės, kitaip galite stipriai nudegti.

HTTP ir HTTPS

Tai trumpiniai iš anglų kalbos HTTP – Hyper Text Transfer Protocol ir HTTPS – Hyper Text Transfer Protocol Secure. Kaip jau galima iš pačio pavadinimo suprasti, pirmasis nėra saugus, nes nepalaikomas duomenų šifravimas. HTTPS, atvirkščiai nei pirmasis protokolas šifruoja duomenis. Įsivaizduokit situaciją, jeigu bankų svetainės nenaudotų saugaus protokolo, ateinate į svetainę ir prisijungiat su savo prisijungimo vardu ir slaptažodžiu, taip pat įvedate savo PIN generatoriaus numerį. Duomenys būtų siunčiami internet nešifruoti, kuriuos hakeriui perimti būtų vaikų žaidimas. HTTPS atveju, duomenys tarp jūsų naršyklės ir svetainės yra šifruojami, tad tikrųjų jūsų prisijungimo duomenų niekas negalėtų perskaityti.

https ar vpn

Duomenų šifravimui, svetainės savininkai turi naudoti tokius failiukus, kurie dar vadinami SSL sertifikatais, kuriuos galima susigeneruoti patiems arba pirkti iš autorizuotų korporacijų pasauliniu mąstu. Nesigilinsim į tai, kaip tie failiukai sugeneruojami ar iš kur perkami, paminėsiu tik tai, kad pagrindiniai SSL sertifikatų tipai yra trys:

  • Domain Validation (DV) – tai pats populiariausias ir pigiausias variantas (ši svetainė taip pat naudoja šio tipo sertifikatą). Naudojant šiuos sertifikatus yra užtikrinamas ryšio šifravimas tarp lankytojo naršyklės ir svetainės. Dažniausiai šio tipo sertifikatai yra išduodami autorizuotos organizacijos pavadinimu Let’s Encrypt. Lankantis šioje svetainėje, galite būti tikri, kad svetainė priklauso man, kadangi esu šio internetinio vardo (anon.lt – domain name) savininkas. :) Taigi, šio sertifikato tikslas tėra užtikrinti šifruotą ryšį ir, kad internetinis vardas priklauso man. To pakanka tokio tipo svetainėms.
  • Organization Validation (OV) – rimtesnis SSL sertifikato tipas, kuris užtikrina viską, kas buvo paminėta prie Domain Validation tipo, plius, pries išduodant šį sertifikatą šiek tiek validuojama ir pati kompanija.
  • Extended Validation (EV) – pats rimčiausias SSL sertifikato tipas, kuris reiškia, jog jį naudojanti kompanija yra stipriai validuojama, yra autentiška, taip pat adreso laukelyje atsiranda ir kompanijos vardas, kuris reiškia tikrą saugumo garantą lankytojams.

KAIP ATPAŽINTI HTTP IR HTTPS

Labai lengvai – pakanka pažiūrėti į naršyklės adreso laukelį. Visos svetainės, kurios šifruoja duomenis prasideda https://, o tos kurios nešifruoja – http://. Štai pavyzdžiai:

Nesaugus tinklapis:

Saugus tinklapis su HTTPS (naudojamas DV tipo SSL sertifikatas, matoma spynelė):

Naudojamas rimčiausias EV SSL sertifikatas (matoma spynelė ir kompanijos pavadinimas adreso laukelyje):


HTTPS vs VPN: KURIS GERIAU

Kaip ir minėjau, šie du įrankiai turi panašumų, bet iš esmės yra skirtingi dalykai ir sukurti skirtingiems tikslams. Galima išskirti keletą dalykų:

  • HTTPS turi būti įjungtas pačiame tinklapyje, kurį jūs lankote (nuo jūsų tai nepriklauso) ir jūsų naršyklėje (pagal nutylėjimą saugaus ryšio palaikymas yra visada įjungtas).
  • HTTPS palaiko pilną šifravimą - nuo jūsų kompiuterio iki pat lankomos svetainės, VPN šifruoja nuo jūsų kompiuterio iki VPN serverio, o toliau ryšys šifruojamas, jei galutinė svetainė palaiko HTTPS. VPN nauda yra ta, kad jūs apskritai internete tampate nematomi, nes neaišku nei koks jūsų IP adresas, nei per kokią šalį (pasirinktinai) eina jūsų srautas.
  • VPN apsaugo VISĄ srautą koks tai bebūtų - ar tai naršyklė, žaidimų konsolės, programos, telefonai, šaldytuvas (gal šitas ir ne, kadangi turbūt retas šaldytuvas apskritai interneto prieigą turi :)) ir t.t. HTTPS veikia tik jūsų naršyklėje.
  • Naudojantis NordVPN paslaugomis, papildomai dar gaunate ir CyberSec filtrą, kuris apsaugos jūsų srautą nuo svetainių, įtrauktų į juodąjį sąrašą (galima šį filtrą išjungti, jei nėra poreikio).

TAI KĄ PASIRINKTI – HTTPS ar VPN?

Atsakymas – abudu. Naudojant VPN, užtikrinsite šifruotą ryšį nepriklausomai nuo to ar jūsų lankoma svetainė naudoja HTTPS ar HTTP. O dviguba apsauga dar niekam nepakenkė.



UŽSIENYJE GYVENANTIEMS
anon.lt - kaip ziureti lietuviska televizija is uzsienio
Įvertinimas 9.0
Populiariausias užsienio lietuvių tarpe
Leidžia žiūrėti lietuvišką TV iš užsienio nemokamai
Užblokuoja reklamas
Atblokuoja filmai.in, filmux
7 įrenginiai vienu metu
Kaina €2.19/mėn.

Dažnai užduodami klausimai

Čia pateikiami atsakymai į jūsų dažniausiai užduodamus klausimus

Nesigilinant į detalumus apie VPN, galite įsivaizduoti VPN kaip paprastą programą kompiuteryje, arba programėlę jūsų bet kuriame mobiliame įrenginyje, kurią įjungus, pasikeičia jūsų įrenginio IP adresas. Tokiu būdu jūs paslepiate savo tikrą IP adresą nuo viso interneto, tokiu būdu išliekate internete visiškai anonimiški.

Pavyzdys: jeigu jūs gyvenate Vilniuje, jūsų IP adresas bus lietuviškas, matomas net jūsų miestas. Įsijungus VPN programą, galite pasirinkti bet kurią šalį (beveik bet kurią) pasaulyje, kurios IP adreso pageidaujate, tuomet jūsų IP adresas bus pakeistas į pasirinktos šalies IP adresą. Jūsų tikra lokacija bus paslėpta.

Plačiau apie tai, kas yra VPN skaitykite čia.

Lietuvos valdžia yra išdavusi nurodymus interneto tiekėjams blokuoti keletą populiarių interneto svetainių, pavyzdžiui: Filmux, Filmai.in, Linkomaniją, Torrent.lt, ir dar daug kitų.

Esmė ta, kad pagal valdžios nurodymus, šios svetainės yra blokuojamos tiems, kurie į tas svetaines bando ateiti su lietuviškais IP adresais. Laimei, yra VPN, kurie jums leidžia pasikeisti IP adresą į bet kurios kitos šalies IP adresą. Tokiu būdu, interneto tiekėjams nebeįmanoma blokuoti jūsų prieigos prie minėtų svetainių.

Galite pagalvoti, kad jeigu valdžia draudžia lankytis tam tikrose svetainėse, tai VPN naudojimasis tam, kad apeiti šiuos draudimus, yra taip pat nelegalus. Galiu jus nuraminti - VPN naudojimas yra visiškai legalus dalykas. Visų pirma, VPN suteikia jums saugumą ir anonimiškumą internete, kaip tai gali būti nelegalu?

VPN tiekėjai, pavyzdžiui: Surfshark, NordVPN, ar CyberGhost - tai didelės korporacijos, tai negi jos veiks nelegaliai ir teiks VPN paslaugas dešimtims milijonų naudotojų visame pasaulyje?

Galiausiai, neradau nei vieno Lietuvos Respublikos įstatymo, kuris reglamentuotų VPN naudojimą kaip neteisėtą veiksmą internete.

Galima atblokuoti svetaines ir nemokamai, tik po tų savarankiškų bandymų jas atblokuoti, keičiant DNS adresus savo kompiuteriuose, pažeisite sisteminius failus, po ko garantuotai ieškosite kompiuterių meistro, kad perrašytų Windows operacinę sistemą, nes išvis nebeatidaro nei vieno tinklapio. O Windows perrašymas šiais laikais kainuos brangiai, jau nekalbant apie reikiamų programų suinstaliavimą ir kompiuterio paruošimą darbui.

anon.lt tinklapyje galite rasti instrukcijas, kaip pakeisti DNS adresus, bet anon.lt neatsako už jūsų kompiuteriui padarytą žalą, kurią jūs patys ir pasidarysit. Beje, tas būdas įmanomas tik kompiuteriuose - nei planšetiniuose, nei telefonuose to padaryti negalėsit.

Čia galite rasti instrukcijas.

Ne. anon.lt kuria turinį, kuris parodo kaip, legaliais būdais, išsaugoti anonimiškumą ir gauti visišką laisvę internete, kai tampa įmanoma prieiti prie bet kurio tinklapio visame internete, ne tik Lietuvoje.

anon.lt tiki, kad internetas turi būti 100% laisvas ir negali būti ribojamas valdžios. Žmonės turi turėti galimybę pasirinkti - kur internete lankytis, ką žiūrėti, ką siųstis, ir t.t.

Taip, savo asmeniniuose telefonuose ar kompiuteriuose galima. Į darbinius kompiuterius, pavyzdžiui laptopus, dažniausiai negalėsite instaliuoti jokių papildomų programų. Jeigu darbe naudojatės savo įrenginiais prisijungę prie darbinio WiFi, tai visa informacija apie tai, kokiuose tinklapiuose lankotės - prieinama jūsų darbdaviui. Jeigu nenorit, kad jūsų darbdavys matytų ką veikiate internete darbo metu ir į kokius tinklapius einate - naudokit VPN.

Čia galimi trys variantai:

  1. Surfshark - jeigu gyvenate Lietuvoje ir norite pigaus ir kokybiško VPN, tai Surfshark kaip tik jums. Jis pigiausias, bet kokybė tai premium. Jokio strigimo ar kažko panašaus. Atblokuoja visus įmanomus tinklapius, įskaitant ir filmai.in, filmux, linkomaniją, ir visus kitus.
  2. NordVPN - tai tikrai aukštos klasės VPN tiekėjas, šiek tiek brangesnis negu Surfshark. Turintis daugiau funkcijų, galbūt todėl ir brangesnis. Manyčiau prestižo reikalas, tai jeigu galit mokėti euru-kitu daugiau, rinkčiausi šitą VPN tiekėją.
  3. CyberGhost - jeigu gyvenate užsienyje, tai CyberGhost turėtų būti jūsų pasirinkimas, todėl, kad tai yra lygiai toks pat aukštos kokybės VPN tiekėjas, kaip ir anksčiau minėti tiekėjai, bet nei vienas iš ankstesnių tiekėjų šiuo metu nesiūlo lietuviškų IP adresų. Tad jei gyvenate užsienyje ir norit žiūrėti lietuvišką televiziją iš užsienio nemokamai - rinkitės tik CyberGhost VPN.

Netik galima, bet ir rekomenduojama. Dažnas atvejis, kada žmogus nusiperka VPN ir tada pasidalina su kitais žmonėmis. Tai gali būti šeimos nariai, giminės ar draugai.

Mano atveju, dalinuosi VPN prisijungimais su savo žmona, ji naudoja VPN savo telefone ir laptope. Beto, pas mus namuose visuose įrenginiuose yra pajungti VPN - stalinis kompiuteris (macOS), 4 laptopai (macOS, Windows 10 ir Ubuntu Linux sistemos), 2 telefonai (iOS ir Android) ir planšetinis (iOS).

Skirtingi VPN tiekėjai leidžia vienu metu pajungti skirtingą įrenginių skaičių. Pavyzdžiui:

  • Surfshark - leidžia pajungti NERIBOTĄ SKAIČIŲ įrenginių
  • NordVPN - leidžia pajungti iki 6 įrenginių
  • CyberGhost - leidžia pajungti iki 7 įrenginių


Skaityti daugiau


ExpressVPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
CyberGhost VPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
NordVPN apžvalga + demo
 2024-01-04  5 min.
Kaip apsisaugoti internete
 2024-01-04  5 min.