Koks mano interneto greitis? Pasinaudok interneto greičio matuokle čia!

2019-08-17 10 min.

Ar žinot koks yra jūsų interneto greitis? Kaip jūs jį matuojat? Dažniausiai sutinkama interneto greičio metrika, tai torentų ar šiaip kokių nors failų parsisiuntimo greitis iš interneto. Arba, dar paprasčiau, galima matuoti interneto greitį ir pasakant per kiek laiko parsiunčia filmą. Iš tikrųjų, tokia interneto greičio matavimo technika yra kalbant ūkiškai. Techniškesnis matavimas būtų megabaitais per sekundę, arba kilobaitais per sekundę. Interneto tiekėjai, parduodami savo paslaugas, dažniausiai išreiškia interneto greiį megabitais per sekundę. Kas yra MB/s arba Mbps?

interneto greitis

KAS YRA Mb IR Mbps?

Paprasta. Čia beveik tas pats kaip su gramais ir kilogramais :) tiek, kad kompiuterijoje, šie dydžiai matuojami kiek kitaip. Pavyzdžiui, 1 Mbps (reiškia megabitai per sekundę) yra lygu 0.125 megabaitams per sekundę (0.125 MB/s). Interneto tiekėjai mėgsta rašyti savo tiekiamo interneto greitį megabitais - gal, kad atrodytų daugiau, nei megabaitai :) Tad, jeigu jūsų interneto greitis yra 100 Mbps, vadinasi, jūs siųsitės filmą maksimaliu greičiu, lygiu 12.5 MB/s. Aišku, interneto greitis priklauso ne tik nuo jūsų interneto tiekėjo, bet ir nuo kitoje laido pusėje esančio interneto greičio. Kaip suprasti?

KAS YRA ATSISIUNTIMO GREITIS IR KAS YRA IŠSIUNTIMO GREITIS

Šie terminais patys iš savęs pakankamai aiškūs, bet galiu paaiškinti detaliau. Taigi, atsisiuntimo greitis, arba kitaip sakant, Download speed, yra tas greitis, kuomet jūs siunčiatės į savo kompiuterį (arba telefoną) iš interneto. Visas internetinis srautas, pareinantis į jūsų kompiuterį turi atsisiuntimo greitį. Išsiuntimo greitis - atvirkščias atsisiuntimo greičiui - tas interneto srauto greitis, kuris išeina iš jūsų įrenginio. Atsisiuntimo greitis visada priklauso nuo abiejų pusių interneto greičio. Pavyzdžiui, jūs norit iš manęs atsisiųsti failą, jeigu jūsų tiekėjas yra geras ir jums leidžia 12.5 MB/s greitį, o mano tiekėjas blogas - leidžia tik 5 MB/s, vadinasi jūsų failo siuntimosi greitis iš manęs bus 5 MB/s.

KAIP SUŽINOTI KOKS MANO INTERNETO GREITIS

Internete yra daug įrankių ir galimybių pamatuoti savo interneto greitį. Tai jūs galite padaryti parsisiunčiant kokį nors failą, pavyzdžiui, pabandykit parsisiųsti torentą iš Linkomanijos, arba tiesiog greituoju būdu galit pasimatuoti interneto greitį, pasinaudodami įrankiu, kurį pateikiu čia pat apačioje šio įrašo. Pateikiu du interneto greičio matavimo įrankius - vienas iš openspeedtest, kitas is meter.net. Pasinaudokit paspaudę ant vieno ir kito, patartina nespausti ant abiejų vienu metu, dėl tikslesnio greičio matavimo. Palaukit, kol vienas pamatuos, tada paleiskit kitą.

P.S.: kitame įraše, galite paskaityti apie interneto greičio testavimą, naudojantis VPN.

INTERNETO GREIČIO MATUOKLĖ

Žemiau pateikiami interneto greičio matuokliai

OpenSpeedTestmeter.net

INTERNETO GREIČIO VYSTYMASIS


Mobiliosios technologijos per pastaruosius kelis dešimtmečius nuėjo išties ilgą kelią tobulėjimo link. Atsigręžkite į praeitį ir prisiminkite, jog pirmieji mobilieji telefonai ne visada leisdavo išlaikyti padorų pokalbį, o siųstos žinutės ne visada pasiekdavo reikiamą adresatą. Šiandien, pasaulyje vis platesniu mastu įdiegiamas 5G internetas, kurio dėka, didelės raiškos filmą ar kompiuterinį žaidimą galime atsisiųsti vos per kelias sekundes. Apžvelkime, kaip gi tobulėjo mobilusis ryšys!

2G internetas

Išmaniųjų telefonų raida pagreitį įgavo 1991 metais, kai Suomijoje, pirmą kartą komerciniais tikslais buvo paleistas 2G (antrosios kartos) mobilusis ryšys. 2G leido siųsti žinutes bei MMS (įvairūs paveikslėliai ir pan.). Šio tinklo teikiama sparta buvo maždaug 56 kbps (kilobaitai per sekundę). Anais laikais toks interneto greitis buvo daugiau nei spartus. Visgi, šių dienų žmogus tikriausiai jau nebepajėgtų susitaikyti su tokiais “reaktyviniais” greičiais.

3G internetas

1999 metais, visai ant slenksčio į naująjį tūkstantmetį, buvo sukurta 3G technologija, į mobiliųjų ryšių aplinką įpūtusi naujų permainų vėjų. Trečiosios kartos tinklo paslaugos buvo daugmaž keturis kartus greitesnės už senuosius 2G standartus. 200kbps sparta mobiliesiems telefonams ir nešiojamiesiems kompiuteriams suteikė daug naujų galimybių. Šalia gerokai greitesnio naršymo internete, atsirado vaizdo skambučių paslauga, savo populiarumu apskriejusi visą pasaulį. Net ir pasiekę tokias aukštumas, inžinieriai, mokslininkai ir verslininkai toliau tobulino šią technologiją. Tokiu būdu atkeliavo 4G internetas.

4G LTE internetas

Po dešimties metų pasaulį išvydo 4G LTE mobiliojo ryšio paslaugos, kuriomis dauguma naudojasi ir šiandien. Ketvirtosios kartos ryšys buvo pritaikytas išmaniesiems telefonams, planšetiniams kompiuteriams, modemams. 4G LTE pasižymi išskirtine greitaveika ir mažu vėlinimo parametru. Naudojantis 4G LTE internetu galima pasiekti iki 100 Mbps (megabaitai per sekundę) greitį ir 50 milisekundžių delsą. Šie parametrai buvo svarbūs sklandžiai vaizdo įrašų peržiūrai, konferencijų, webinarų ir pan. transliacijai. Nors 4G LTE internetas ir mobilusis ryšys yra svarbi permaina technologijų pasaulyje, jis nebuvo visiškai nepriekaištingas. Ketvirtosios kartos mobilusis ryšys vis dar išlaikė tam tikrus vėlavimo rodiklius, o didesnės apimties dokumentų atsisiuntimas ar išsiuntimas dažnai užtrukdavo.

5G internetas – žaibiškas greitis be trukdžių

5G (penktosios kartos) internetas ir mobilusis ryšys atėjo su trenksmu, pasiruošęs eliminuoti visas minėtasias kliūtis. Šis tinklas nurungė absoliučiai visus savo oponentus ar “protėvius” prognozuodamas neįtikėtiną interneto greitį – idealiomis sąlygomis 10+ Gbps (gigabaitai per sekundę) – bei praktiškai neegzistuojantį vėlavimo parametrą – 1 milisekundė. Be abejo, tokie rodikliai bus pasiekti ne iš karto. 5G internetas vis dar yra tyrimų ir bandymų būsenoje. Laukia ilgas infrastruktūros plėtojimo kelias, kol bus įgyvendinti aukščiausi 5G bevielio ryšio privalumai. Visgi, net ir pradinėje šios technologijos raidos būsenoje matome neįtikėtinus skaičius. 2018 metų pabaigoje į Lietuvą atkeliavęs 5G internetas sugebėjo išspausti 1,8 Gbps greitį! Nors tai dar neatstoja nei pusę to, ką mums prognozuoja prie 5G interneto dirbantys mokslininkai, galime patikinti, kad net ir tokia interneto sparta yra gerokai didesnė už tą, kurią mums galėjo pasiūlyti 4G.

5G interneto greitis nušluoja 4G

Pagrindinė 5G populiarumo priežastis be jokios abejonės yra greitis. Taip, taip, 5G yra gerokai spartesnis už 4G LTE tinklą. Netikite? – pažvelkime į skaičius. Teoriniu pagrindu, 4G maksimalus greitis turėtų būti 100 Mbps (megabaitai per sekundę). Mokslininkai, inžinieriai atliekantys naujausius tyrimus teigia, kad 5G bevielio interneto maksimalus greitis siekia net iki 10 Gbps (gigabaitai per sekundę)! Kai kuriais skaičiavimais pamatuota, kad 5G sparta gali netgi viršyti 10 Gbps ir būti 1000 kartų didesnė už 4G interneto. Tai tik parodo koks didžiulis atotrūkis yra tarp šių dviejų, releatyviai naujų technologijų. Žinoma, tokie greičiai nebus prieinami iš karto. Visai neseniai ekspertai prognozavo, kad iki ~2020 metų vartotojai galės mėgautis apytikriai 1 Gbps spartos ryšiu. Jau šių metų 5G bevielio interneto duomenys Lietuvoje parodė, kad 5G siekia netgi 1,8 Gbps greitį. Sutikite, net ir šie skaičiai yra įspūdingi, leidžiantys Jums atsisiųsti aukštos kokybės filmą vos per kelias sekundes.

5G – internetas be nesklandumų

Nors neįtikėtini greičio standartai 5G bevielį internetą iš visų kitų išskiria labiausiai, šis ryšys turi daugybę kitų, įspūdingų pranašumų. Vienas pagrindinių – itin mažos trukmės delsa, užtikrinanti sklandų, neturintį trukdžių, įrenginio veikimą, kuomet naršoma internete. 4G LTE turėjo tam tikrą vėlavimą, nors ir menkai pastebimą, 5G tą vėlavimą absoliučiai panaikina. Šį skirtumą pagrindžia šokiruojantys oficialių matavimų duomenys: 4G interneto delsa yra 50 milisekundžių, o 5G – tik 1 milisekundė. Yra skelbiančių, jog šis pranašumas ateityje leis chirurgui atlikti operaciją, jam net nesant tame pačiame kambaryje kaip ir pacientas. Tokie profesiniai pokyčiai galėtų būti pasiekiami kartu pasitelkiant VR (virtualios realybės akinių) technologiją bei kitus specialius įrenginius, reaguojančius į daktaro rankų judesius bei perduodančius informaciją į palatoje esantį, operaciją vykdantį, robotą akimirksniu. Toks – greitas, nestringantis – bevielis ryšys, gebėjimas tobulai atvaizduoti realybę, lemia perversmus ne tik medicinoje, bet ir kitose technologijų srityse (pvz.: savaeigių automobilių, dronų). Visai nenuostabu kodėl daugelis apie 5G atėjimą į pasaulį kalbą ne kaip apie reformą, o revoliuciją!

5G internetas – universalus sprendimas

Trečiasis 5G mobiliojo ryšio pranašumas tas, kad ši technologija išnaudoja 700 MHz, 3.4-3.8 GHz ir 24.25-27.5 GHz dažnių ruožus, kuomet 4G: 800 MHz, 1.8, 2.6 Ghz. Tai leidžia pernešti labai didelius kiekius duomenų ir sąlygoja trumpą delsos trukmę. Varijuojantys bangų dažniai taipogi suteikia galimybę 5G internetą pritaikyti skirtingoms vietoms pagal jų reikalavimus. Mat, aukšto dažnio bangos negali keliauti taip toli ir prasiskverbti pro pastatus taip sklandžiai, kaip gali žemo dažnio bangos. Visgi, net ir ši problema gali būti išspręsta kombinuojant aukštus dažnius su žemais, taip padidinant 5G interneto pasiekiamumą.

KOKS INTERNETO GREITIS YRA GERAS?

Koks interneto greitis yra geras? Atsakymas į šį klausimą kiekvienam gali būti skirtingas, kadangi tai priklauso nuo jūsų poreikių, tačiau jeigu planuojate atsinaujinti interneto paslaugas, turėti suvokimą, kokio interneto greičio jums gali prireikti patogiam naudojimui bus tikrai pravartu.

Iš gana plataus interneto tiekėjų pasirinkimo išsirinkti tinkamiausią, už kurį netektų permokėti, gali tapti sudėtinga užduotimi, nežinant, kokio interneto greičio reikia jūsų poreikiams. Tad pirmasis žingsnis yra susižinoti, kokiai veiklai ir turiniui jums yra reikalingas internetas, ir pasirinkti tokį interneto planą, kuris aprūpintų visus jūsų poreikius. Su augančiu internetinių vaizdinio turinio paslaugų populiarumu, tokių kaip „Netflix“ ar „Hulu“, žaidimų internete ir 4K raiškos filmų, turėti greitą internetą tampa būtinybe. Tačiau kuo greitesnis internetas, tuo didesnės išlaidos, todėl rinktis reikia išmintingai.

Jūsų interneto planas turėtų priklausyti nuo to, ką veikiate internete. Taip kaip jums nereikia nešiojamojo kompiuterio už 2000 eurų, kad galėtumėte peržiūrėti el. pašto laiškus, taip ir nereikia žaibiškai greito interneto, kitoms kasdienėms užduotims atlikti. Jeigu jums internetas reikalingas tik įprastiniam naršymui, tada sutaupysite nemažai pinigų rinkdamiesi interneto planą su mažesniu greičiu. Iš kitos pusės, tiems, kurie transliuoja aukštos raiškos turinį vertėtų rinktis iš aukštesnę kainą turinčių variantų.

Naršymui internete (el. paštas, socialiniai tinklai ir kita)

Geras interneto greitis – Nuo 1 Mbps (0.125 MBps)

Puslapių atidarymas, el. pašto laiškų peržiūrėjimas, ar netgi vaizdo įrašų žiūrėjimas šiais laikais nereikalauja didelio interneto greičio. Jeigu jūs praleidžiate mažai laiko internete, tuomet galite įsigyti lėčiausią interneto greičio planą, kokį siūlo interneto tiekėjas.

Kaip bendra taisyklė, bazinis naršymas internete, el. pašto laiškų tikrinimas, ir naršymas socialiniuose tinkluose reikalauja iki 5 megabitų per sekundę (Mbps) ar mažiau, todėl rekomenduojame bent 1 Mbps greitį, pakankamai sklandžiam naršymui internete. Žinoma, kuo didesnis interneto greitis, tuo greičiau užkraunami puslapiai ir vaizdo įrašai.

Žaidimams ir tiesioginėms transliacijoms internetu

Geras interneto greitis – Nuo 3 Mbps (0.375 MBps) iki 15 Mbps (1.875 MBps)

Kad turėti gerą žaidimų patirtį yra reikalingas ne tik geras internetas, tačiau ir gera kompiuterinė įranga. Visgi apie kompiuterine įrangą šiuo metu nesigilinsime, o aptarsime koks interneto greitis yra reikalingas sklandžiai žaidimų patirčiai žaidžiant internete.

„Microsoft“ rekomenduoja turėti internetą su atsisiuntimo greičiu, kuris būtų bent 3 Mbps (0.375 MBps) ir išsiuntimo greitis bent 0.5 Mbps (0.06 MBps) žaidimui internete su „Xbox One“ žaidimų kompiuteriu. „Nintendo“ rekomenduoja taip pat 3 Mbps (0.375 MBps) greitį, kad galėtumėte žaisti internetinius žaidimus su „Nintendo Switch“ žaidimų kompiuteriu. Atsižvelkite į tai, jog šie rodikliai yra tik minimalūs reikalavimai. Kuo greitesnis jūsų interneto greitis tuo geresnė bus žaidimų patirtis. Pagal savo patirtį rekomenduojame atsisiuntimo greitį nuo 15 Mbps (1.875 MBps) žaidimams internete.

Jeigu norite kurti žaidimų transliacijas, žaidimų svetainė „Twitch“ yra sukūrusi straipsnį apie „Transliavimo rekomendacijas“, kurios yra siūlomos žaidimų transliavimui šioje svetainėje. Tam, kad galėtumėte transliuoti žaidimus 720p raiškos 30 kadrų per sekundę kokybe, jums prireiks  interneto plano teikiančio bent 3 Mbps (0.375 MBps) išsiuntimo greitį. Kad vaizdo transliacijos būtų tikrai sklandžios mes rekomenduojame kilstelti iki 5 Mbps (0.625 MBps). 1080p raiškos 60 kadrų per sekundę transliacijoms „Twitch“ rekomenduoja bent 6 Mbps (0.750 MBps) išsiuntimo greitį, tačiau mes vėl rekomenduojame šiek tiek kilstelti kartelę ir rinktis 10 Mbps (1.250 MBps) išsiuntimo greitį.

Internetinei televizijai ir filmams

Geras interneto greitis – Nuo 3 Mbps (0.375 MBps) standartinės raiškos kokybei iki 25 Mbps (3.125 MBps) aukštos raiškos 4K kokybei.

Žiūrėti vaizdinį turinį „Netflix“, „Hulu“ ar panašaus tipo svetainėse, reikalauja daugiausiai interneto duomenų. Žinoma, tai priklauso nuo vaizdo įrašų kokybės – kai tik vaizdo kokybė pagerėja, reikalingas interneto greitis jų žiūrėjimui taip pat šokteli.

„Netflix“ turi paruošusi rekomendacijas, kuriose nurodyta, koks interneto greitis yra reikalingas žemiau nurodytos kokybės vaizdo įrašams:

0.5 Mbps (0.063 MBps) – Minimalūs reikalavimai
1.5 Mbps (0.188 MBps) – Rekomenduojami reikalavimai
3.0 Mbps (0.375 MBps) – Standartinei vaizdo įrašų kokybei (480p SD)
5.0 Mbps (0.625 MBps) – Aukštai vaizdo įrašų kokybei (1080p Full HD)
25 Mbps (3.125 MBps) – Aukščiausiai vaizdo įrašų kokybei (4k UHD)

Kaip pastebėjote, 4k raiškos peržiūros reikalauja 5 kartus daugiau interneto greičio nei aukštos kokybės HD raiška. Gera žinia ta, jog daugeliu atveju pakanka 1080p Full HD raiškos maloniam žiūrėjimui.

„Youtube“ yra didžiausia interneto vaizdo įrašų platforma, ir taip pat turi savo reikalavimus įrašų peržiūroms ir transliavimui:

2.5 Mbps (0.313 MBps) – 720p HD raiškos vaizdo įrašams
4.0 Mbps (0.5 MBps) – 1080p (Full HD) raiškos vaizdo įrašams
15 Mbps (1.875 MBps) – 4K UHD raiškos vaizdo įrašams

Netflix ir Youtube rekomendacijos yra naudingos naudojantis jų platformomis, bet jos neturėtų būti taikomos visur. Kaip palyginimui Hulu rekomenduoja 13 Mbps (1.625 MBps) greitį 4k raiškos vaizdo įrašų peržiūrai, 6 Mbps (0.750 MBps) 720p raiškai, ir 3 Mbps (0.375 MBps) standartinei raiškai.

Apibendrinant, jeigu norite žiūrėti Full HD kokybės turinį, turėtumėte įsigyti interneto planą bent su 5 Mbps (0.625 MBps) atsisiuntimo greičiu. Aukščiausiai 4K raiškai, jums prireiks interneto plano su 25 Mbps (3.125 MBps) atsisiuntimo greičiu.

PABAIGAI

Gero naudojimosi sparčiu internetu, tačiau niekada nepamirškit pasirūpinti savo saugumu ir anonimiškumu! Skaitykite straipsnį, apie tai, kas yra VPN ir kam jis reikalingas.
Card image cap
Įvertinimas 9.2
Kaina €2.62/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.4
Kaina €2.75/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.3
Kaina €1.79/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.7
Kaina €2.26/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.5
Kaina €3.04/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.6
Kaina €5.92/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.0
Kaina €5.49/mėn.
Card image cap
Įvertinimas 9.1
Kaina €5.31/mėn.

Skaityti daugiau