anon.lt

Atblokuokite ir žiūrėkite filmus nemokamai, pasinaudoję NordVPN (71% nuolaida + 3 mėn.)
Paskutinį VPN įsigijo prieš: ~1 val.

vpn


Viskas ką turite žinoti apie tėvų kontrolės sistemas

2024-01-04 9 min.
Viskas ką turite žinoti apie tėvų kontrolės sistemas

Įžengus į sparčiai besivystantį technologijų amžių reikia išmokti integruoti virtualią realybę į tėvystę. Virtualus - nereiškia nerealus, atminkite jog internetas, tai ne technologijos, o veikiau emocijos, santykiai bei tikri išgyvenimai. Negalime nuvertinti grėsmių, tykančių internete. Kaip jau išsiaiškinome praėjusiame straipsnyje, vaikai negali tiesiog atsijungti nuo virtualaus gyvenimo, tai įaugę jų pasaulėžiūroje kaip neatsiejama realaus gyvenimo dalis. Netgi jei supažindinote savo vaiką su visomis interneto grėsmėmis bei laiko limitu, kuomet ir kiek jis gali naudotis kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu, gali būti sudėtinga kontroliuoti jų veiklą internete. Internetas - tai tikras kovos laukas ir tėvų kontrolės sistemos, tai rimtas ginklas parengas šiai kovai. Šios programos padeda tėvams užtikrinti saugų, linksmą ir produktyvų laiką praleidžiamą vaikų internete. Tačiau jos geriausiai veikia ne šnipinėjant vaikų elgesį, bet atvirai tuo dalinantis ir naudojantis kartu su vaikais. Būkite tėvai, ne supermenai!

Tėvų kontrolės sistemos - pagrindiniai etapai

Pagrindinė tėvų kontrolės sistemos paskirtis - padėti tėvams rūpintis savo vaikais internete. Straipsnyje apie vaikų apsaugą internete ir socialiniuose tinkluose aptarėme keletą būdų padėti vaikams nepakliūti į nusikaltėlių ir pedofilų pinkles. Tėvų kontrolės sistemos gerokai palengvina šių uždavinių įgyvendinimą, nes daugelį jų gali atlikti automatiškai be jūsų įsikišimo. Naudojantis tėvų kontrolės sistema pagrindiniai žingsniai yra tokie:

  • Kontrolė
  • Stebėsena
  • Auklėjimas

Kontrolė - nustatę vaiko amžių leisite tėvų kontrolės sistemai nuspręsti, koks turinys yra tinkamas jūsų vaikui. Žalingas turinys bus blokuojamas pagal numatytuosius nustatymus. Dauguma sistemų leidžia kontrolės lygmenį nustatyti ir rankiniu būdu, tačiau jos taip pat leidžia pasirinkti vaiko amžiaus grupę (tarkime 7-10 metų, 10-12 metų ir t.t.) ir pagal tai filtruoti žalingą informaciją. Šių sistemų pagalba taip pat galėsite nustatyti paros laiką bei laiko limitus, leistinus vaikui naudotis kompiuteriu ar mobiliuoju įrenginiu.

Stebėsena - tėvų kontrolės sistemos leidžia stebėti jūsų vaiko elgesį internete: mėgiamiausias veiklas, pokalbius, elektroninį paštą, socialinių tinklų veiklą, naršymo istoriją ir daugelį kitų duomenų. Automatiškai analizuodama kaupiamus duomenis tėvų kontrolės sistema pati sugeba aptikti įtartiną vaikų elgesį bei informuoti tėvus kai tik tai pastebima. Vadinasi jums nebereikės skirti ištisų valandų peržiūrint savaitės duomenų ataskaitą, galėsite matyti tik tuos įvykius, kurie galimai žalingi jūsų vaikui arba gali kelti grėsmę bendraujant su nepažįstamais asmenimis. Dar daugiau - tėvų kontrolės sistemos mobiliuosiuose įrenginiuose leidžia stebėti net jūsų vaiko vietą, todėl jums nebereikės jaudintis, kur jūsų vaikas eina po pamokų ar kur leidžia laiką kai negalite su juo susisiekti. Tai gali padėti išvengti daugybės pavojų tykančių ne tik internete, bet ir realiame pasaulyje.

Auklėjimas - žinodami konkrečias rizikingas veiklas, su kuriomis jūsų vaikas susiduria internete, galėsite lengviau su vaiku apie tai kalbėti, jį pamokyti, paaiškinti kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Vaikui dažnai gali būti nemalonu ar nedrąsu papasakoti apie nemalonius išgyvenimus internete. Naudodamiesi tėvų kontrolės sistema galėsite išreikšti susirūpinimą įtartinais vaiko veiksmais internete bei ramiau miegoti, žinodami, kad jūsų vaikas yra saugus virtualiame pasaulyje. 

Tėvų kontrolės sistemų tipai

Priklausomai nuo pasirinktos kontrolės sistemos tipo, ji gali suteikti skirtingą funkcionalumą ir apsaugos lygmenį. Pavyzdžiui, operacinės sistemos kontrolė veikia "globaliai" ir yra taikoma bendrai prieigai prie kompiuterio ir jo duomenų. Galite sukurti atskirą naudotoją savo vaikui ir apriboti daugelį administratoriaus funkcijų, tokių kaip programinės įrangos įrašymą ar trynimą, tam tikrų aplankų prieinamumą ir kt.

Naršyklės kontrolės sistema užtikrina saugų naršymą, dauguma šiuolaikinių naršyklių leidžia nustatyti kokie tinklapiai turi būti blokuojami, tačiau nustatyit apribojimai veiks tik tam tikroje naršyklėje. Tad jei naršyklių kompiuteryje turite daugiau, šie nustatymai negalios naudojantis alternatyvia.

Taip pat galite parsisiųsti vaikams pritaikytą interneto naršyklę, pavyzdžiui Zoodles, Kido'z, arba Kidzui. Tokios naršyklės, tai tarsi smėlio dėžė su sienomis. Jos veikia pilno ekrano režimu, kad vaikas negalėtų išeiti ir naudotis kitomis programomis. Šiose naršyklėse įdiegti necenzūrinės kalbos, seksualinio ar smurtinio tipo filtravimo mechanizmai, apribotas pirkimas internete. Šių programų pradinės versijos dažnai būna nemokamos, tačiau norint naudotis pilnu funkcionalumu gali būti taikomas mokestis (dažniausiai mėnesinis). Tai puikus pasirinkimas mažesniems vaikams, tačiau jiems paūgėjus gali būti netinkama, nes dalinai blokuojama prieiga prie platesnio interneto.

Kompiuterio tėvų kontrolės programinė įranga - tai klasikinės, pilno funkcionalumo programos, kurios leidžia blokuoti netinkamą turinį, nustatyti laiko, leidžiamo prie kompiuterio limitus, stebėti kokiuose tinklapiuose naršo jūsų vaikas, peržiūrėti pokalbius, el. paštą bei daugybę kitų funkcijų. Tokio tipo programinė įranga dažnai turi integruotas apsaugos sistemas nuo virusų ir kenkėjiškų programų bei gali siųsti jūsų vaiko veiklos internete santraukas. Kadangi šio tipo programinė įranga siūlo pilno funkcionalumo paketą, dažnai turi sąlyginai nemažą pradinę kainą, tačiau gali būti ir apmokestinama už naudojimąsi kas mėnesį. Tinka bet kokio amžiaus vaikams bei paaugliams, kuriems reikalinga pagalba laikytis jūsų numatytų taisyklių.

Mobilieji įrenginiai taip pat turi įdiegtas bazines tėvų kontrolės sistemas, leidžiančias apriboti atsisiunčiamą turinį, pirkimą internetu, tam tikrų programų naudojimą (pavyzdžiui vaizdo pokalbių programos). Parsisiuntus papildomą tėvų kontrolės programėlę galėsite naudoti daugiau funkcijų, panašių kaip ir kompiuterinėse versijose, bei papildomų, tokių kaip skambučių, SMS žinučių, kontaktų peržiūra bei valdymas, vaiko buvimo vietos nustatymas ir kt.

Kaip paaiškinti vaikui kodėl rengiatės naudotis tėvų kontrolės sistema?

Daugelio tėvų patirtys rodo, jog geresni rezultatai pasiekiami supažindinus vaikus, kad ruošiatės naudotis tėvų kontrolės sistemomis. Būkite ne teisėjai, bet pagalbininkai savo vaikams atliekant tinkamus sprendimus. Visų pirma nustatykite aiškias taisykles, kurių turi būti laikomasi naudojantis internetu ir technologijomis. Tam gali praversti saugaus interneto naudojimosi sutartis. Parsisiųskite ją, atsispausdinkite dviem egzemplioriais ir, paaiškinę vaikui kodėl reikia laikytis kiekvieno punkto, pasirašykite šią sutartį. Tuo parodysite savo vaikui, jog laikote jį pakankamai suaugusiu, kad galėtų pats priimti svarbius sprendimus, bei įpareigosite elgtis atsakingai internete. Tuomet paaiškinkite, kaip planuojate stebėti jo veiklą internete ir aiškiai įvardinkite, kuomet reaguosite (pavyzdžiui, kontrolės sistemai atsiuntus įspėjimą apie galimas grėsmes). Paaiškinkite, jog neperžiūrinėsite asmeninių susirašinėjimų ir kitos privačios informacijos ir įsikišite tik tuomet kai bus pastebėtas įtartinas elgesys, galimas pavojus ar sutarties punkto nesilaikymas. Galite numatyti savotišką dienos, ar savaitės 'ritualą' - šalia esant jūsų vaikui atsidarysite tėvų kontrolės sistemą ir peržiūrėsite jo veiklą internete. Tuo būdu galėsite iškart pasiteirauti apie naujus draugus ar įtartiną elgesį internete. Visuomet pasidomėkite su kuo jūsų vaikas bendrauja internete. Prisiminkite, jūs norite padėti, o ne teisti. Naudokitės saugaus interneto sutartimi, kad primintumėte saugaus elgesio taisykles.

Tėvų kontrolės sistemų pasirinkimas labai platus - yra daugybė mokamų ir nemokamų, internetinių ir įdiegiamų įrenginiuose kaip atskiros programinės įrangos, skirtų kompiuteriams bei planšetėms bei mobiliems įrenginiams. Šiame straipsnyje aptarėme jų paskirtį bei bendrus veikimo principus. Dėl plačios kontrolės sistemos programinės įrangos pasiūlos sekančiuose straipsniuose pabandysime aptarti keletą populiariausių ir paanalizuoti jų privalumus bei trūkumus, funkcionalumą, patogumą bei kitus parametrus. Nepamirškite - tėvų kontrolės sistema, tai tikrai patogus ir naudingas įrankis, tačiau jokia galinga sistema negali pakeisti jūsų kaip tėvų indėlio šviečiant bei prižiūrint vaiką internete.UŽSIENYJE GYVENANTIEMS
anon.lt - kaip ziureti lietuviska televizija is uzsienio
Įvertinimas 9.0
Populiariausias užsienio lietuvių tarpe
Leidžia žiūrėti lietuvišką TV iš užsienio nemokamai
Užblokuoja reklamas
Atblokuoja filmai.in, filmux
7 įrenginiai vienu metu
Kaina €2.19/mėn.

Dažnai užduodami klausimai

Čia pateikiami atsakymai į jūsų dažniausiai užduodamus klausimus

Nesigilinant į detalumus apie VPN, galite įsivaizduoti VPN kaip paprastą programą kompiuteryje, arba programėlę jūsų bet kuriame mobiliame įrenginyje, kurią įjungus, pasikeičia jūsų įrenginio IP adresas. Tokiu būdu jūs paslepiate savo tikrą IP adresą nuo viso interneto, tokiu būdu išliekate internete visiškai anonimiški.

Pavyzdys: jeigu jūs gyvenate Vilniuje, jūsų IP adresas bus lietuviškas, matomas net jūsų miestas. Įsijungus VPN programą, galite pasirinkti bet kurią šalį (beveik bet kurią) pasaulyje, kurios IP adreso pageidaujate, tuomet jūsų IP adresas bus pakeistas į pasirinktos šalies IP adresą. Jūsų tikra lokacija bus paslėpta.

Plačiau apie tai, kas yra VPN skaitykite čia.

Lietuvos valdžia yra išdavusi nurodymus interneto tiekėjams blokuoti keletą populiarių interneto svetainių, pavyzdžiui: Filmux, Filmai.in, Linkomaniją, Torrent.lt, ir dar daug kitų.

Esmė ta, kad pagal valdžios nurodymus, šios svetainės yra blokuojamos tiems, kurie į tas svetaines bando ateiti su lietuviškais IP adresais. Laimei, yra VPN, kurie jums leidžia pasikeisti IP adresą į bet kurios kitos šalies IP adresą. Tokiu būdu, interneto tiekėjams nebeįmanoma blokuoti jūsų prieigos prie minėtų svetainių.

Galite pagalvoti, kad jeigu valdžia draudžia lankytis tam tikrose svetainėse, tai VPN naudojimasis tam, kad apeiti šiuos draudimus, yra taip pat nelegalus. Galiu jus nuraminti - VPN naudojimas yra visiškai legalus dalykas. Visų pirma, VPN suteikia jums saugumą ir anonimiškumą internete, kaip tai gali būti nelegalu?

VPN tiekėjai, pavyzdžiui: Surfshark, NordVPN, ar CyberGhost - tai didelės korporacijos, tai negi jos veiks nelegaliai ir teiks VPN paslaugas dešimtims milijonų naudotojų visame pasaulyje?

Galiausiai, neradau nei vieno Lietuvos Respublikos įstatymo, kuris reglamentuotų VPN naudojimą kaip neteisėtą veiksmą internete.

Galima atblokuoti svetaines ir nemokamai, tik po tų savarankiškų bandymų jas atblokuoti, keičiant DNS adresus savo kompiuteriuose, pažeisite sisteminius failus, po ko garantuotai ieškosite kompiuterių meistro, kad perrašytų Windows operacinę sistemą, nes išvis nebeatidaro nei vieno tinklapio. O Windows perrašymas šiais laikais kainuos brangiai, jau nekalbant apie reikiamų programų suinstaliavimą ir kompiuterio paruošimą darbui.

anon.lt tinklapyje galite rasti instrukcijas, kaip pakeisti DNS adresus, bet anon.lt neatsako už jūsų kompiuteriui padarytą žalą, kurią jūs patys ir pasidarysit. Beje, tas būdas įmanomas tik kompiuteriuose - nei planšetiniuose, nei telefonuose to padaryti negalėsit.

Čia galite rasti instrukcijas.

Ne. anon.lt kuria turinį, kuris parodo kaip, legaliais būdais, išsaugoti anonimiškumą ir gauti visišką laisvę internete, kai tampa įmanoma prieiti prie bet kurio tinklapio visame internete, ne tik Lietuvoje.

anon.lt tiki, kad internetas turi būti 100% laisvas ir negali būti ribojamas valdžios. Žmonės turi turėti galimybę pasirinkti - kur internete lankytis, ką žiūrėti, ką siųstis, ir t.t.

Taip, savo asmeniniuose telefonuose ar kompiuteriuose galima. Į darbinius kompiuterius, pavyzdžiui laptopus, dažniausiai negalėsite instaliuoti jokių papildomų programų. Jeigu darbe naudojatės savo įrenginiais prisijungę prie darbinio WiFi, tai visa informacija apie tai, kokiuose tinklapiuose lankotės - prieinama jūsų darbdaviui. Jeigu nenorit, kad jūsų darbdavys matytų ką veikiate internete darbo metu ir į kokius tinklapius einate - naudokit VPN.

Čia galimi trys variantai:

  1. Surfshark - jeigu gyvenate Lietuvoje ir norite pigaus ir kokybiško VPN, tai Surfshark kaip tik jums. Jis pigiausias, bet kokybė tai premium. Jokio strigimo ar kažko panašaus. Atblokuoja visus įmanomus tinklapius, įskaitant ir filmai.in, filmux, linkomaniją, ir visus kitus.
  2. NordVPN - tai tikrai aukštos klasės VPN tiekėjas, šiek tiek brangesnis negu Surfshark. Turintis daugiau funkcijų, galbūt todėl ir brangesnis. Manyčiau prestižo reikalas, tai jeigu galit mokėti euru-kitu daugiau, rinkčiausi šitą VPN tiekėją.
  3. CyberGhost - jeigu gyvenate užsienyje, tai CyberGhost turėtų būti jūsų pasirinkimas, todėl, kad tai yra lygiai toks pat aukštos kokybės VPN tiekėjas, kaip ir anksčiau minėti tiekėjai, bet nei vienas iš ankstesnių tiekėjų šiuo metu nesiūlo lietuviškų IP adresų. Tad jei gyvenate užsienyje ir norit žiūrėti lietuvišką televiziją iš užsienio nemokamai - rinkitės tik CyberGhost VPN.

Netik galima, bet ir rekomenduojama. Dažnas atvejis, kada žmogus nusiperka VPN ir tada pasidalina su kitais žmonėmis. Tai gali būti šeimos nariai, giminės ar draugai.

Mano atveju, dalinuosi VPN prisijungimais su savo žmona, ji naudoja VPN savo telefone ir laptope. Beto, pas mus namuose visuose įrenginiuose yra pajungti VPN - stalinis kompiuteris (macOS), 4 laptopai (macOS, Windows 10 ir Ubuntu Linux sistemos), 2 telefonai (iOS ir Android) ir planšetinis (iOS).

Skirtingi VPN tiekėjai leidžia vienu metu pajungti skirtingą įrenginių skaičių. Pavyzdžiui:

  • Surfshark - leidžia pajungti NERIBOTĄ SKAIČIŲ įrenginių
  • NordVPN - leidžia pajungti iki 6 įrenginių
  • CyberGhost - leidžia pajungti iki 7 įrenginių


Skaityti daugiau


ExpressVPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
CyberGhost VPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
NordVPN apžvalga + demo
 2024-01-04  5 min.
Kaip apsisaugoti internete
 2024-01-04  5 min.