Viskas ką turite žinoti apie tėvų kontrolės sistemas

2020-08-11 9 min.

Įžengus į sparčiai besivystantį technologijų amžių reikia išmokti integruoti virtualią realybę į tėvystę. Virtualus - nereiškia nerealus, atminkite jog internetas, tai ne technologijos, o veikiau emocijos, santykiai bei tikri išgyvenimai. Negalime nuvertinti grėsmių, tykančių internete. Kaip jau išsiaiškinome praėjusiame straipsnyje, vaikai negali tiesiog atsijungti nuo virtualaus gyvenimo, tai įaugę jų pasaulėžiūroje kaip neatsiejama realaus gyvenimo dalis. Netgi jei supažindinote savo vaiką su visomis interneto grėsmėmis bei laiko limitu, kuomet ir kiek jis gali naudotis kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu, gali būti sudėtinga kontroliuoti jų veiklą internete. Internetas - tai tikras kovos laukas ir tėvų kontrolės sistemos, tai rimtas ginklas parengas šiai kovai. Šios programos padeda tėvams užtikrinti saugų, linksmą ir produktyvų laiką praleidžiamą vaikų internete. Tačiau jos geriausiai veikia ne šnipinėjant vaikų elgesį, bet atvirai tuo dalinantis ir naudojantis kartu su vaikais. Būkite tėvai, ne supermenai!

Tėvų kontrolės sistemos - pagrindiniai etapai

Pagrindinė tėvų kontrolės sistemos paskirtis - padėti tėvams rūpintis savo vaikais internete. Straipsnyje apie vaikų apsaugą internete ir socialiniuose tinkluose aptarėme keletą būdų padėti vaikams nepakliūti į nusikaltėlių ir pedofilų pinkles. Tėvų kontrolės sistemos gerokai palengvina šių uždavinių įgyvendinimą, nes daugelį jų gali atlikti automatiškai be jūsų įsikišimo. Naudojantis tėvų kontrolės sistema pagrindiniai žingsniai yra tokie:

  • Kontrolė
  • Stebėsena
  • Auklėjimas

Kontrolė - nustatę vaiko amžių leisite tėvų kontrolės sistemai nuspręsti, koks turinys yra tinkamas jūsų vaikui. Žalingas turinys bus blokuojamas pagal numatytuosius nustatymus. Dauguma sistemų leidžia kontrolės lygmenį nustatyti ir rankiniu būdu, tačiau jos taip pat leidžia pasirinkti vaiko amžiaus grupę (tarkime 7-10 metų, 10-12 metų ir t.t.) ir pagal tai filtruoti žalingą informaciją. Šių sistemų pagalba taip pat galėsite nustatyti paros laiką bei laiko limitus, leistinus vaikui naudotis kompiuteriu ar mobiliuoju įrenginiu.

Stebėsena - tėvų kontrolės sistemos leidžia stebėti jūsų vaiko elgesį internete: mėgiamiausias veiklas, pokalbius, elektroninį paštą, socialinių tinklų veiklą, naršymo istoriją ir daugelį kitų duomenų. Automatiškai analizuodama kaupiamus duomenis tėvų kontrolės sistema pati sugeba aptikti įtartiną vaikų elgesį bei informuoti tėvus kai tik tai pastebima. Vadinasi jums nebereikės skirti ištisų valandų peržiūrint savaitės duomenų ataskaitą, galėsite matyti tik tuos įvykius, kurie galimai žalingi jūsų vaikui arba gali kelti grėsmę bendraujant su nepažįstamais asmenimis. Dar daugiau - tėvų kontrolės sistemos mobiliuosiuose įrenginiuose leidžia stebėti net jūsų vaiko vietą, todėl jums nebereikės jaudintis, kur jūsų vaikas eina po pamokų ar kur leidžia laiką kai negalite su juo susisiekti. Tai gali padėti išvengti daugybės pavojų tykančių ne tik internete, bet ir realiame pasaulyje.

Auklėjimas - žinodami konkrečias rizikingas veiklas, su kuriomis jūsų vaikas susiduria internete, galėsite lengviau su vaiku apie tai kalbėti, jį pamokyti, paaiškinti kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Vaikui dažnai gali būti nemalonu ar nedrąsu papasakoti apie nemalonius išgyvenimus internete. Naudodamiesi tėvų kontrolės sistema galėsite išreikšti susirūpinimą įtartinais vaiko veiksmais internete bei ramiau miegoti, žinodami, kad jūsų vaikas yra saugus virtualiame pasaulyje. 

Tėvų kontrolės sistemų tipai

Priklausomai nuo pasirinktos kontrolės sistemos tipo, ji gali suteikti skirtingą funkcionalumą ir apsaugos lygmenį. Pavyzdžiui, operacinės sistemos kontrolė veikia "globaliai" ir yra taikoma bendrai prieigai prie kompiuterio ir jo duomenų. Galite sukurti atskirą naudotoją savo vaikui ir apriboti daugelį administratoriaus funkcijų, tokių kaip programinės įrangos įrašymą ar trynimą, tam tikrų aplankų prieinamumą ir kt.

Naršyklės kontrolės sistema užtikrina saugų naršymą, dauguma šiuolaikinių naršyklių leidžia nustatyti kokie tinklapiai turi būti blokuojami, tačiau nustatyit apribojimai veiks tik tam tikroje naršyklėje. Tad jei naršyklių kompiuteryje turite daugiau, šie nustatymai negalios naudojantis alternatyvia.

Taip pat galite parsisiųsti vaikams pritaikytą interneto naršyklę, pavyzdžiui Zoodles, Kido'z, arba Kidzui. Tokios naršyklės, tai tarsi smėlio dėžė su sienomis. Jos veikia pilno ekrano režimu, kad vaikas negalėtų išeiti ir naudotis kitomis programomis. Šiose naršyklėse įdiegti necenzūrinės kalbos, seksualinio ar smurtinio tipo filtravimo mechanizmai, apribotas pirkimas internete. Šių programų pradinės versijos dažnai būna nemokamos, tačiau norint naudotis pilnu funkcionalumu gali būti taikomas mokestis (dažniausiai mėnesinis). Tai puikus pasirinkimas mažesniems vaikams, tačiau jiems paūgėjus gali būti netinkama, nes dalinai blokuojama prieiga prie platesnio interneto.

Kompiuterio tėvų kontrolės programinė įranga - tai klasikinės, pilno funkcionalumo programos, kurios leidžia blokuoti netinkamą turinį, nustatyti laiko, leidžiamo prie kompiuterio limitus, stebėti kokiuose tinklapiuose naršo jūsų vaikas, peržiūrėti pokalbius, el. paštą bei daugybę kitų funkcijų. Tokio tipo programinė įranga dažnai turi integruotas apsaugos sistemas nuo virusų ir kenkėjiškų programų bei gali siųsti jūsų vaiko veiklos internete santraukas. Kadangi šio tipo programinė įranga siūlo pilno funkcionalumo paketą, dažnai turi sąlyginai nemažą pradinę kainą, tačiau gali būti ir apmokestinama už naudojimąsi kas mėnesį. Tinka bet kokio amžiaus vaikams bei paaugliams, kuriems reikalinga pagalba laikytis jūsų numatytų taisyklių.

Mobilieji įrenginiai taip pat turi įdiegtas bazines tėvų kontrolės sistemas, leidžiančias apriboti atsisiunčiamą turinį, pirkimą internetu, tam tikrų programų naudojimą (pavyzdžiui vaizdo pokalbių programos). Parsisiuntus papildomą tėvų kontrolės programėlę galėsite naudoti daugiau funkcijų, panašių kaip ir kompiuterinėse versijose, bei papildomų, tokių kaip skambučių, SMS žinučių, kontaktų peržiūra bei valdymas, vaiko buvimo vietos nustatymas ir kt.

Kaip paaiškinti vaikui kodėl rengiatės naudotis tėvų kontrolės sistema?

Daugelio tėvų patirtys rodo, jog geresni rezultatai pasiekiami supažindinus vaikus, kad ruošiatės naudotis tėvų kontrolės sistemomis. Būkite ne teisėjai, bet pagalbininkai savo vaikams atliekant tinkamus sprendimus. Visų pirma nustatykite aiškias taisykles, kurių turi būti laikomasi naudojantis internetu ir technologijomis. Tam gali praversti saugaus interneto naudojimosi sutartis. Parsisiųskite ją, atsispausdinkite dviem egzemplioriais ir, paaiškinę vaikui kodėl reikia laikytis kiekvieno punkto, pasirašykite šią sutartį. Tuo parodysite savo vaikui, jog laikote jį pakankamai suaugusiu, kad galėtų pats priimti svarbius sprendimus, bei įpareigosite elgtis atsakingai internete. Tuomet paaiškinkite, kaip planuojate stebėti jo veiklą internete ir aiškiai įvardinkite, kuomet reaguosite (pavyzdžiui, kontrolės sistemai atsiuntus įspėjimą apie galimas grėsmes). Paaiškinkite, jog neperžiūrinėsite asmeninių susirašinėjimų ir kitos privačios informacijos ir įsikišite tik tuomet kai bus pastebėtas įtartinas elgesys, galimas pavojus ar sutarties punkto nesilaikymas. Galite numatyti savotišką dienos, ar savaitės 'ritualą' - šalia esant jūsų vaikui atsidarysite tėvų kontrolės sistemą ir peržiūrėsite jo veiklą internete. Tuo būdu galėsite iškart pasiteirauti apie naujus draugus ar įtartiną elgesį internete. Visuomet pasidomėkite su kuo jūsų vaikas bendrauja internete. Prisiminkite, jūs norite padėti, o ne teisti. Naudokitės saugaus interneto sutartimi, kad primintumėte saugaus elgesio taisykles.

Tėvų kontrolės sistemų pasirinkimas labai platus - yra daugybė mokamų ir nemokamų, internetinių ir įdiegiamų įrenginiuose kaip atskiros programinės įrangos, skirtų kompiuteriams bei planšetėms bei mobiliems įrenginiams. Šiame straipsnyje aptarėme jų paskirtį bei bendrus veikimo principus. Dėl plačios kontrolės sistemos programinės įrangos pasiūlos sekančiuose straipsniuose pabandysime aptarti keletą populiariausių ir paanalizuoti jų privalumus bei trūkumus, funkcionalumą, patogumą bei kitus parametrus. Nepamirškite - tėvų kontrolės sistema, tai tikrai patogus ir naudingas įrankis, tačiau jokia galinga sistema negali pakeisti jūsų kaip tėvų indėlio šviečiant bei prižiūrint vaiką internete.

Card image cap
Įvertinimas 9.2
Kaina €3.30/mėn.
Nuolaidos kodas: nordsurf

Card image cap
Įvertinimas 9.3
Kaina €2.09/mėn.
Nuolaidos kodas: sharkvpn


Card image cap
Įvertinimas 9.4
Kaina €2.64/mėn.
Nuolaidos kodas: suveikia automatiškaiSkaityti daugiau