anon.lt

Atblokuokite ir žiūrėkite filmus nemokamai, pasinaudoję NordVPN (74% nuolaida + 3 mėn.)
Paskutinį VPN įsigijo prieš: ~1 val.

vpn


Anonimiškumas internete – kas tai, kokia to nauda, kodėl tai svarbu, kaip apsisaugoti?

2024-01-04 9 min.
Anonimiškumas internete – kas tai, kokia to nauda, kodėl tai svarbu, kaip apsisaugoti?

Daugelis žmonių turbūt nė nesusimąsto apie tai, kas yra anonimiškumas internete, tuo labiau – apie anonimiškumo internete svarbą. Tiesą sakant, daugelis galvoja, kad jeigu esi savo namuose ir naudojiesi internetu, tu jau automatiškai esi anonimiškas.

Pavyzdžiui, jeigu eini į kokią nors parduotuvę fiziškai, parduotuvėje ar pakeliui į ją, gali susitikti pažįstamų, draugų, giminių, ar šiaip kas nors pamatys iš tolo ir atpažins. Stovint prie kasos, dažnai žmonės jaučiasi nejaukiai, nes mat, kiti žmonės eilėje mato ką perki ir t.t.

Na taip, visa tai tiesa – kai eini kur nors fiziškai – menkas čia anonimiškumas. Nebent eisi su tamsintais akiniais ir su gobtuvu.

Kitavertus, daugelis pagalvoja: o tai gal geriau naudotis internetu ir ten apsipirkinėti? Ten tai tikrai niekas nieko nematys – nei kokiuose portaluose lankaisi, nei ką perki, nei ką siuntiesi, nei kokius filmus žiūri ir pan.

Kas gali žinoti ką veiki internete, jei esi savo namuose prie kompiuterio? O jei dar ir namie nieko nėra ir šviesa išjungta, tai visai viskas anonimiška.

Sarkazmas.

Būtų gerai, jei tas nekaltas naudojimasis internetu būtų anonimiškas. Tiesa apie internetą yra šiek tiek kitokia. Stipriai kitokia. Internetas yra pavojingas, tik kai to nežinai, tai tiesiog nesusimąstai. Internetas yra virtualus pasaulis, į kurį susijungia ne tik geri ir smalsūs žmonės, tačiau ir piktavaliai hakeriai, dar vadinami programišiais. O ar patikėsite, jei pasakysiu, kad virtualiame pasaulyje yra ne tik geri ir blogi žmonės, bet ir zombių armijos? Yra ir virusų/trojanų, su kuriais dauguma jau esate susidūrę, po ko, žinoma, nešėte kompiuterį pas specialistus, kad sutvarkytų ir „perrašytų“ Windows sistemas. O jei dar pasakyčiau, kad ir robotų yra?

Programišiai (hakeriai), zombiai, virusai, robotai...

Programišiai ir yra blogio šaknys, dar vadinami hakeriais – jau seniai žinomi interneto blogiečiai, kurie ir daro įvairius blogus darbelius internete – įsilaužinėja į kompiuterius, socialinių tinklų paskyras, tokias kaip Facebook, Instagram ar Twitter, šantažuoja žmones, kad paviešins privačias jų nuotraukas, vagia bankinių kortelių duomenis ir dar gyvas velnias įvairių blogybių.

Tie patys programišiai ir virusus sukuria ir paleidžia į internetą – tam, kad pultų, tokių žmonių kaip jūs, kompiuterius. O jūs, net neįtardami, kad jūsų kompiuteris jau virtęs zombiu ir toliau „saugiai“ prekinatės internete, virtualiai bendraujate su giminėmis ar draugais, skaitote internetinius portalus ir visaip kitaip leidžiate laiką internete. Net neįtariate, kad viskas ką veikiate su savo kompiuteriu jau yra matoma ir sekama hakerių.

Taip pat, jums neįtariant, jūsų kompiuteris yra vienas iš zombių armijos vienetų, kuris nuolankiai paklūsta nuotolinėms programišių komandoms ir jas vykdo – atakuoja įvairių portalų, kompanijų, universitetų ir pan. serverius.

Kaip ir minėjau, internete dar yra ir robotų – tai tokie interneto padarai, kurie automatiškai, visą parą, septynias dienas per savaitę, šliaužia per visus interneto kompiuterius, puslapius, serverius, rinkdami įvairią informaciją apie viską ką randa savo kelyje. Garantuotai, tie robotai randa ir jūsų paliktus pėdsakus – jūsų elektroninio pašto adresus, vardus, pavardes, gal net fizinius jūsų adresus, artimųjų ar draugų sąrašus, kompiuterio ar mobiliųjų įrenginių IP adresus (kas yra IP adresas šiek tiek vėliau), ir t.t. Čia būtų galima vardinti ir vardinti.

Tokių robotų tikslas – visą tą informaciją surinkti ir perduoti tiems, kam tai įdomu – reklamos  tinklams, įvairiems verslams, kurie poto jums fiziškai siunčia įvairius įkyrius reklaminius pasiūlymus, o taip pat ir tiems patiems hakeriams.

Internete jūs visada paliekate savo pėdsakus. Visada.

O kaip jų nepalikti? Arba, kaip tuos pėdsakus „sumėtyti“? Šie klausimai atsakyti sekančiuose paragrafuose.

Kas yra IP adresas?

Fundamentalus ir pats svarbiausias jūsų pėdsakas internete – tai jūsų kompiuterio IP adresas. Tai toks unikalus adresas, kurį turi kiekvienas kompiuteris ar bet koks mobilusis įrenginys. IP adresą turi bet kas, kas prijungtas prie interneto. Jūs to nematote ir galbūt dar nežinojote, bet apsilankę kokioje nors interneto svetainėje, jūsų kompiuteris svetainei automatiškai pateikia IP adresą, tam, kad jūs galėtumėt apsilankyti toje svetainėje. Tada ta svetainė užregistruoja jūsų IP adresą ir atidaro duris. Be IP adreso, tiesiog neveiktų internetas.

IP adrese yra užkoduota jūsų apytikslė gyvenamoji vieta – miestas, šalis, o taip pat galima nustatyti ir tikslią gyvenamą lokaciją žemėlapyje. Garantuoju, kad esate matę paieškoje parduotuves, kurios yra šalia jūsų gyvenamosios vietos. Kaip jums atrodo, kaip paieškos žino, kurios parduotuvės yra šalia jūsų?

IP adresas, kaip ir jūsų asmens kodas, tik internetinis – privalo būti įslaptintas ir niekam nežinomas. Juk realybėje savo asmens kodo visiems iš eilės nerodote, todėl reiktų pasirūpinti ir savo internetine veikla ir IP adreso įslaptinimu. IP adreso visai nerodyti neįmanoma, kaip ir minėjau, be IP adreso tiesiog neveiktų internetas. Bet jūs galite savo įrenginių IP adresus pakeisti, kuriuose būtų užkuodota net ne jūsų tikroji šalis ir miestas. Jūs galite pasirinkti šalį patys.

O kaip tai padaryti?

Kodėl internete reikia saugoti anonimiškumą ir kaip tai padaryti?

Priežąstys, kodėl reikia saugoti anonimiškumą internete nėra visiems iš karto suprantamos, kol netampama hakerių, virusų, reklamos tinklų aukomis. Nesaugant savo anonimiškumo internete, rizikuojate atskleisti savo slaptažodžius, pasidalinti bankinių kortelių duomenimis su hakeriais, prarasti svarbius duomenis kompiuteriuose ir dar daug kitų dalykų.

Tam, kad apsisaugoti, vien pasitelkiant sąmoningumą – neužtenka. Visų svarbiausia – reikia saugoti savo identitetą internete – likti anonimiškiems. Reikia mėtyti pėdsakus internete, pakeičiant savo IP adresą, tiek kompiuteriuose, tiek mobiliuose įrenginiuose – išmaniuose telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose, net žaidimų konsolėse. Nenaršyti interneto su savo tikru IP adresu.

Naršant internete su savo tikru IP adresu, net jūsų interneto tiekėjas „mato“ ir seka ką veikiate internete.

Tai kaip apsisaugoti?

Paprastai – įsirašyti į kompiuterius ir mobiliuosius įrenginius VPN programą/programėlę.

Įsijungus VPN programą, internete jūsų identitetas tampa nežinomas, nes pasikeičia jūsų IP adresas, net jūsų interneto tiekėjas nebemato kur naršote ir ką veikiate internete. Beje, IP adreso pakeitimas ne tik kad padarys jus anonimiškais internete, bet suteiks ir daug kitų galimybių:

  1. Lietuvoje yra daug įvairių užblokuotų tinklapių ir jų vis daugėja. Tam, kad juos visus atblokuoti, jums tereikia pasikeisti IP adresą, naudojantis kokybiškomis VPN paslaugomis. Beje, tai padaryti labai paprasta ir pigu (ir legalu!).
  2. Naudodami VPN, taip pat užblokuosite visas internetiniuose puslapiuose rodomas reklamas. VPN programa „prafiltruoja“ reklamas, todėl internetas tampa „išvalytas“ nuo reklamų.
  3. Galų gale, jeigu internete mėgstate komentuoti po įvairiais straipsniais, darykite tai atsargiai ir su atsakomybe, arba, prieš komentuodami įsijunkite VPN. Todėl, kad jei ką nors įžeisite, galite turėti problemų su teisėsauga – tie kurie komentuoja, turbūt nežino, kad jų kompiuterių ar mobiliųjų įrenginių IP adresas juos pačius išduos, ir tokiu būdu policija jus lengvai ras ir nubaus.

Pabaigai

Dabar jau nebeįsivaizduoju, kaip aš pats anksčiau nesirūpindavau savo paties internetiniu saugumu, bet dabar jau keli metai, naudojuosi VPN. Ne tik aš, bet ir mano žmona. Kadangi įsigijus vieną VPN, galima dalintis prisijungimais su visa šeima. Visi džiaugiamės saugiu ir švariu, be reklamų, internetu.

Beje, dabar atsirado ir natūralus jausmas, kad jei naršai internete be įjungto VPN – kažkaip jautiesi nesaugiai, kažko trūksta. Linkiu, kad ir jums atsirastų tas jausmas, kuris ir priverstų jus visada pasirūpinti savo saugumu.



UŽSIENYJE GYVENANTIEMS
anon.lt - kaip ziureti lietuviska televizija is uzsienio
Įvertinimas 9.0
Populiariausias užsienio lietuvių tarpe
Leidžia žiūrėti lietuvišką TV iš užsienio nemokamai
Užblokuoja reklamas
Atblokuoja filmai.in, filmux
7 įrenginiai vienu metu
Kaina €2.19/mėn.

Dažnai užduodami klausimai

Čia pateikiami atsakymai į jūsų dažniausiai užduodamus klausimus

Nesigilinant į detalumus apie VPN, galite įsivaizduoti VPN kaip paprastą programą kompiuteryje, arba programėlę jūsų bet kuriame mobiliame įrenginyje, kurią įjungus, pasikeičia jūsų įrenginio IP adresas. Tokiu būdu jūs paslepiate savo tikrą IP adresą nuo viso interneto, tokiu būdu išliekate internete visiškai anonimiški.

Pavyzdys: jeigu jūs gyvenate Vilniuje, jūsų IP adresas bus lietuviškas, matomas net jūsų miestas. Įsijungus VPN programą, galite pasirinkti bet kurią šalį (beveik bet kurią) pasaulyje, kurios IP adreso pageidaujate, tuomet jūsų IP adresas bus pakeistas į pasirinktos šalies IP adresą. Jūsų tikra lokacija bus paslėpta.

Plačiau apie tai, kas yra VPN skaitykite čia.

Lietuvos valdžia yra išdavusi nurodymus interneto tiekėjams blokuoti keletą populiarių interneto svetainių, pavyzdžiui: Filmux, Filmai.in, Linkomaniją, Torrent.lt, ir dar daug kitų.

Esmė ta, kad pagal valdžios nurodymus, šios svetainės yra blokuojamos tiems, kurie į tas svetaines bando ateiti su lietuviškais IP adresais. Laimei, yra VPN, kurie jums leidžia pasikeisti IP adresą į bet kurios kitos šalies IP adresą. Tokiu būdu, interneto tiekėjams nebeįmanoma blokuoti jūsų prieigos prie minėtų svetainių.

Galite pagalvoti, kad jeigu valdžia draudžia lankytis tam tikrose svetainėse, tai VPN naudojimasis tam, kad apeiti šiuos draudimus, yra taip pat nelegalus. Galiu jus nuraminti - VPN naudojimas yra visiškai legalus dalykas. Visų pirma, VPN suteikia jums saugumą ir anonimiškumą internete, kaip tai gali būti nelegalu?

VPN tiekėjai, pavyzdžiui: Surfshark, NordVPN, ar CyberGhost - tai didelės korporacijos, tai negi jos veiks nelegaliai ir teiks VPN paslaugas dešimtims milijonų naudotojų visame pasaulyje?

Galiausiai, neradau nei vieno Lietuvos Respublikos įstatymo, kuris reglamentuotų VPN naudojimą kaip neteisėtą veiksmą internete.

Galima atblokuoti svetaines ir nemokamai, tik po tų savarankiškų bandymų jas atblokuoti, keičiant DNS adresus savo kompiuteriuose, pažeisite sisteminius failus, po ko garantuotai ieškosite kompiuterių meistro, kad perrašytų Windows operacinę sistemą, nes išvis nebeatidaro nei vieno tinklapio. O Windows perrašymas šiais laikais kainuos brangiai, jau nekalbant apie reikiamų programų suinstaliavimą ir kompiuterio paruošimą darbui.

anon.lt tinklapyje galite rasti instrukcijas, kaip pakeisti DNS adresus, bet anon.lt neatsako už jūsų kompiuteriui padarytą žalą, kurią jūs patys ir pasidarysit. Beje, tas būdas įmanomas tik kompiuteriuose - nei planšetiniuose, nei telefonuose to padaryti negalėsit.

Čia galite rasti instrukcijas.

Ne. anon.lt kuria turinį, kuris parodo kaip, legaliais būdais, išsaugoti anonimiškumą ir gauti visišką laisvę internete, kai tampa įmanoma prieiti prie bet kurio tinklapio visame internete, ne tik Lietuvoje.

anon.lt tiki, kad internetas turi būti 100% laisvas ir negali būti ribojamas valdžios. Žmonės turi turėti galimybę pasirinkti - kur internete lankytis, ką žiūrėti, ką siųstis, ir t.t.

Taip, savo asmeniniuose telefonuose ar kompiuteriuose galima. Į darbinius kompiuterius, pavyzdžiui laptopus, dažniausiai negalėsite instaliuoti jokių papildomų programų. Jeigu darbe naudojatės savo įrenginiais prisijungę prie darbinio WiFi, tai visa informacija apie tai, kokiuose tinklapiuose lankotės - prieinama jūsų darbdaviui. Jeigu nenorit, kad jūsų darbdavys matytų ką veikiate internete darbo metu ir į kokius tinklapius einate - naudokit VPN.

Čia galimi trys variantai:

  1. Surfshark - jeigu gyvenate Lietuvoje ir norite pigaus ir kokybiško VPN, tai Surfshark kaip tik jums. Jis pigiausias, bet kokybė tai premium. Jokio strigimo ar kažko panašaus. Atblokuoja visus įmanomus tinklapius, įskaitant ir filmai.in, filmux, linkomaniją, ir visus kitus.
  2. NordVPN - tai tikrai aukštos klasės VPN tiekėjas, šiek tiek brangesnis negu Surfshark. Turintis daugiau funkcijų, galbūt todėl ir brangesnis. Manyčiau prestižo reikalas, tai jeigu galit mokėti euru-kitu daugiau, rinkčiausi šitą VPN tiekėją.
  3. CyberGhost - jeigu gyvenate užsienyje, tai CyberGhost turėtų būti jūsų pasirinkimas, todėl, kad tai yra lygiai toks pat aukštos kokybės VPN tiekėjas, kaip ir anksčiau minėti tiekėjai, bet nei vienas iš ankstesnių tiekėjų šiuo metu nesiūlo lietuviškų IP adresų. Tad jei gyvenate užsienyje ir norit žiūrėti lietuvišką televiziją iš užsienio nemokamai - rinkitės tik CyberGhost VPN.

Netik galima, bet ir rekomenduojama. Dažnas atvejis, kada žmogus nusiperka VPN ir tada pasidalina su kitais žmonėmis. Tai gali būti šeimos nariai, giminės ar draugai.

Mano atveju, dalinuosi VPN prisijungimais su savo žmona, ji naudoja VPN savo telefone ir laptope. Beto, pas mus namuose visuose įrenginiuose yra pajungti VPN - stalinis kompiuteris (macOS), 4 laptopai (macOS, Windows 10 ir Ubuntu Linux sistemos), 2 telefonai (iOS ir Android) ir planšetinis (iOS).

Skirtingi VPN tiekėjai leidžia vienu metu pajungti skirtingą įrenginių skaičių. Pavyzdžiui:

  • Surfshark - leidžia pajungti NERIBOTĄ SKAIČIŲ įrenginių
  • NordVPN - leidžia pajungti iki 6 įrenginių
  • CyberGhost - leidžia pajungti iki 7 įrenginių


Skaityti daugiau


ExpressVPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
CyberGhost VPN apžvalga
 2024-01-04  8 min.
NordVPN apžvalga + demo
 2024-01-04  5 min.
Kaip apsisaugoti internete
 2024-01-04  5 min.